I ran a little cost analysis on my soap and cream inventory. I have 18 soaps and creams. I converted any oz. to g. I then computed the cost per 100g for each soap and cream, and then I ranked them from the most expensive to the cheapest. The number in the first column is their number in my rotation currently. I am using a different soap or cream each day. So, here it is.
In the past, I had two categories in my mind: cheap soaps/creams and expensive soaps/creams. If it was $10 or more for me, I considered it an expensive one, and conversely if it was less than $10 it was cheap.
After converting to cost/100g, my ideas have changed a bit. Some soaps that I considered cheap before are about the same as soaps that I considered expensive before when compared according to cost/100g. Col. Conk soaps are about the same as Taylor of Old Bond Street. That was amazing. I am now thinking about three categories now. Cheap (<$5), middle of the road ($5-$9.99), and expensive ($10+).
According to my new standard, I have 6 cheap soaps, 8 middle of the road soaps, and 4 expensive soaps. When I say soaps in the last sentence, I mean soaps/creams. I know that the creams will be consumed more quickly than soaps, so my analysis is not precise but a general comparison.
I am going to go ahead and post this. Feel free to add your two cents. I will add more later. Thanks for reading.
View attachment 69896
Click to expand...